Přeskočit navigaci

Zakládání a údržba trávníků v městském prostředí

 

Zakládání a údržba trávníků v městském prostředí

Veřejná zeleň města Brna p.o., využívá pro zakládání trávníků speciální travo-bylinné směsi. Dle lokálních podmínek se liší jejich složení. Tyto směsi obsahují, mimo jednoděložné trávy, především jeteloviny, které jsou nízkého vzrůstu, jsou odolné a také dodávají do trávníků dusík – fixace ze vzduchu (leguminózy).

Vzhledem k současným klimatickým podmínkám i vzhledem k mikroklimatu města (tepelný ostrov) je nejvhodnějším termínem pro zakládání trávníků konec léta a podzim (od poloviny srpna do října). S tímto termínem výsevu máme nejlepší zkušenosti. Některé osivo totiž potřebuje projít obdobím chladu (v zimě), aby vyklíčilo. Zároveň jsou v tomto termínu již vyšší úhrny srážek – především trvalejšího charakteru. Jarní a letní bouřky dokáží celou práci znehodnotit, tím, že nedostatečně uchycené osivo je odplaveno. Výsevné množství je velmi variabilní (dle složení směsi) od 2,5 do 20g/m2. Nejlépe je vysévat na povrch půdy a poté plochu uválet. Na suchých lokalitách se nám osvědčilo osivo nejprve pokrýt vrstvičkou substrátu. V parcích využíváme na dosévání do trávníků mechanizmus (povoz), který je tažen koňmi.

V rámci péče o trávníky zase provádíme v jarním období provzdušňování jiným koňským povozem. Jedná se o kovové brány, které vyhrabují stařinu a umožňují semínkům lépe vzcházet. Tímto způsobem se také zvyšuje biodiverzita v trávnících. Takové porosty jsou mnohem odolnější než téměř jednodruhové trávníky.

V parku Špilberk se na některých svazích nechává travní ekosystém (louka, pastvina) vyvíjet a kosí se maximálně třikrát ročně. Pokosenou biomasu využíváme jako seno pro zvířata. Nebo jsou porosty spásány přímo. Nejen za tuto péči si park Špilberk vysloužil označení přírodní zahrada.

pastva