Přeskočit navigaci

Předivka brslenová

 

V dnešních dnech téměř každý zachytil výskyt škůdců, kteří zahalili brsleny (i jiné keře) pavučinkami a početnými hnízdy housenek.

Ve většině případů se jedná o předivku brslenovou (Yponomeuta cagnagellus) nebo zhoubnou (Yponomeuta evonymellus). Housenky minují, později skeletují listy pod předivem. Na konci výhonů tvoří velká pavučinová hnízda. Housenky mají velikost okolo 2cm, jsou žlutého zbarvení s řadou černých teček na bocích.

V současné době je nejlepší hnízda odstříhat nebo mechanicky (ručně, proudem vody) zlikvidovat. Při silném napadení je možno použít biologické přípravky, ale dříve než začnou housenky žít v předivu. Což by už v současné době dobře nefungovalo. Navíc se chemické ochraně vyhýbáme a používáme ji jen v nejnutnějších případech.

Do několika dní se housenky zakuklí a poté se z nich stanou drobní motýlci. Škůdci tvoří pouze jednu generaci během roku.

 

Rostliny se s holožírem většinou vyrovnají během zbytku vegetace. V následujícím roce je důležité v dubnu/květnu včas zachytit výskyt housenek.