Přeskočit navigaci

Květinové záhony

Květiny v ulicích Brna

V ulicích města Brna můžete vidět především letničkové záhony z přímého výsevu kombinované s cibulovinami, dále pak trvalkové záhony a závěsné nádoby s balkónovými rostlinami.  Veřejná zeleň města Brna plochy záhonů každoročně rozšiřuje.

V roce 2016 byly osety letničkami záhony o ploše 2125 m2. Nejvíce vyniknou letničky na velkých plochách, kdy budí dojem rozkvetlé louky. Kromě druhů připomínajících polní kvítí jako jsou chrpy, máky nebo len se vám může při pohledu na záhon vybavit babiččina zahrádka s krásenkami, cíniemi, krásnoočky, aksamitníkem a sluncovkami.

 

Letničkový záhon z výsevu na ulici Šumavská se suchokvětem Xeranthemum annuum.


Letničkový záhon z výsevu n a ulici Hlinky s chrpami a okrasnými česneky.


Ulice Veletržní s okrasnými máky a chrpami z výsevu.


Záplava okrasných máků na ulici Veletržní.


Letničky z výsevu na ulici Veleckého. Chrpy a sluncovka Eschscholzia californica v červnu.

 

Sluncovka Eschscholzia californica a nevěstin závoj Gypsophila elegans na ulici Schodová.


Trvalkové záhony jsou navrženy tak, aby postupně vykvétaly od prvních jarních dnů až do zámrazu. O jarní efekt se postarají především cibuloviny. Nejpůsobivější jsou trvalkové záhony na přelomu jara a léta, kdy kvete většina trvalek. Na konci léta a na podzim působí v záhonech atraktivně například okrasné trávy. Odkvetlé trvalky stříháme až v předjaří, když se ukazují špičky krokusů. Trvalky takto lépe přezimují a záhon s ojíněnými nebo zasněženými rostlinami je působivý i v zimě. Trvalkové záhony, o které jsme se starali v roce 2016, zabírají plochu 1658 m2.

 

Trvalkový záhon v pastelových tónech u Magistrátu města Brna na ulici Kounicova v červnu.

 

Trvalkový záhon u Magistrátu města Brna na ulici Kounicova v září.

 

V roce 2016 bylo v ulicích Brna vysázeno 48300 ks cibulovin a v roce 2015 cca 65000 cibulovin. Brzy z jara vykvétají především krokusy, po nich ladoňky, snědky, modřence, narcisy a tulipány. V létě doplňují květinové záhony různé druhy okrasných česneků. Na podzim kvetou podzimní krokusy Crocus speciosus.

 


Tulipány na ulici Dobrovského v březnu.


Podzimní krokusy Crocus speciosus na ulici Veletržní v listopadu.

 

Květinové záhony v parcích

Květinové záhony jsou také součástí parků, které spravujeme. Květiny najdete například v Lužánkách, v Denisových sadech nebo na Špilberku. V roce 2016 byl založen velký trvalkový záhon v parku Koliště, který svou barevností zatraktivňuje centrální prostor parku. Velmi oblíbený letničkový záhon kombinovaný s trvalkami a cibulovinami zdobí Tyršův sad. Byl to první záhon, na kterém VZmB vyzkoušela v roce 2009 výsev letniček místo tradičního letničkového záhonu z předpěstované sadby. 

 

Záhon v Tyršově sadu. Krokusy zářivých barev zdobí záhon každoročně v březnu.

 

Červové ráno v Tyršově sadu.

 

Záhon barvami hýřících letniček spolu s floxy a okrasnými česneky v Tyršově sadu v létě 2016.

 

 

Více o květinových záhonech ZDE

 

 

Květinové nádoby

Závěsné nádoby umisťujeme zejména v centru města, kde jsou vzhledem k velkým dlážděným plochám omezené možnosti, jak dostat zeleň do ulic. Celkem 88 závěsných nádob bylo umístěno na Náměstí svobody, Malinovského náměstí, na ulici Kounicova, v přednádražním prostoru a Tyršově sadu. 

 

Hlavní nádraží

 

Malinovského náměstí

 

Náměstí Svobody

 

 

Mobilní zeleň