Přeskočit navigaci

Závlahové vaky

Datum zveřejnění: 18.05.2018 10:28

 

„PROPÁNA, CO SE TO TAM VÁLÍ ZA PYTEL?“

pronesla paní procházející brněnským parkem Lužánky. Takové a jiné komentáře bylo možné zaslechnout během pořizování fotodokumentace pro tento článek. Ovšem žádný obyčejný pytel to není. Jedná se o inovativní způsob závlahy stromů a keřů pod záštitou Veřejné zeleně města Brna, p.o.

Vaky slouží pro zálivku jak nově vysazených stromů, tak i starších (do průměru kmene 13cm) a to především v období letních veder. Jak uvádí firma, vak je jednoduchý na manipulaci (prázdný je lehký a skladný), rozloží se okolo stromu a hadicí se naplní přivezenou vodou. Není závislý na stálém vodním zdroji - oproti kapénkové závlaze. Jeho objem je 57 litrů, což je cca odpovídající množství vody pro zálivku výsadby vysokokmenu s obvodem kmene 12-14 cm. Voda z vaku postupným odkapávání vytéká k rostlině po dobu 5-8 hodin a tím se vsákne až k jeho kořenovému systému. Poté se vaky posbírají a přemístí k zálivce na jiné místo.

VZMB zkouší ještě jeden způsob závlahy, který lze zhlédnou v parku Lužánky. Jedná se o použití plastových barelů s mírně povoleným uzávěrem. Princip je úplně stejný jako u závlahových vaků – postupné pomalé odkapávání. Je to levnější varianta vaku, negativem je menší estetičnost.

 

Společnou nevýhodou vaku i barelu je jeho vzbuzování pozornosti okolojdoucích obyvatel a tím hrozící vandalismus na nich. Držte nám tedy palce, ať nám vydrží co nejdéle a prosíme buďte k nim ohleduplní. Vždyť slouží pro stromy a stromy pro nás! 

 

 

Komentáře k článku