Přeskočit navigaci

Zakládání a údržba trávníků v městském prostředí

Datum zveřejnění: 08.03.2018 06:59

Zakládání a údržba trávníků v městském prostředí

Veřejná zeleň města Brna p.o., využívá pro zakládání trávníků speciální travo-bylinné směsi. Dle lokálních podmínek se liší jejich složení. Tyto směsi obsahují, mimo jednoděložné trávy, především jeteloviny, které jsou nízkého vzrůstu, jsou odolné a také dodávají do trávníků dusík – fixace ze vzduchu (leguminózy).

Vzhledem k současným klimatickým podmínkám i vzhledem k mikroklimatu města (tepelný ostrov) je nejvhodnějším termínem pro zakládání trávníků konec léta a podzim (od poloviny srpna do října). S tímto termínem výsevu máme nejlepší zkušenosti. Některé osivo totiž potřebuje projít obdobím chladu (v zimě), aby vyklíčilo. Zároveň jsou v tomto termínu již vyšší úhrny srážek – především trvalejšího charakteru. Jarní a letní bouřky dokáží celou práci znehodnotit, tím, že nedostatečně uchycené osivo je odplaveno. Výsevné množství je velmi variabilní (dle složení směsi) od 2,5 do 20g/m2. Nejlépe je vysévat na povrch půdy a poté plochu uválet. Na suchých lokalitách se nám osvědčilo osivo nejprve pokrýt vrstvičkou substrátu. V parcích využíváme na dosévání do trávníků mechanizmus (povoz), který je tažen koňmi.

V rámci péče o trávníky zase provádíme v jarním období provzdušňování jiným koňským povozem. Jedná se o kovové brány, které vyhrabují stařinu a umožňují semínkům lépe vzcházet. Tímto způsobem se také zvyšuje biodiverzita v trávnících. Takové porosty jsou mnohem odolnější než téměř jednodruhové trávníky.

 

V parku Špilberk se na některých svazích nechává travní ekosystém (louka, pastvina) vyvíjet a kosí se maximálně třikrát ročně. Pokosenou biomasu využíváme jako seno pro zvířata. Nebo jsou porosty spásány přímo. Nejen za tuto péči si park Špilberk vysloužil označení přírodní zahrada. 

pastva paníků

 

Komentáře k článku