Přeskočit navigaci

Veřejný prostor před Janáčkovým divadlem

Datum zveřejnění: 25.06.2015 13:26

Tento prostor zel již dlouhou dobu prázdnotou. Město Brno se ale rozhodlo, že to tak nenechá. Rekonstrukce a dobudování JD - úprava veřejného prostoru před Janáčkovým divadlem byla započata v polovině roku 2014, dne 10. listopadu byl prostor oficiálně zpřístupněn a začal sloužit opět lidem. Celkové náklady převýšily 50 miliónů korun. Rekonstrukce prostranství završila poslední etapu rozsáhlého parku Koliště. Část Koliště I. za Domem umění má ve správě veřejná zeleň, Koliště II. a III. Brno-střed. 

Nejvýraznější dominantou tohoto prostoru je fontána ve tvaru opony, která se jmenuje Flashwall. Jedná se o ojedinělý vodní prvek v celé České republice. Na oponě z vodních kapek se zobrazují různé obrazce, dokonce i text. V nočních hodinách je fontána osvětlená. Mezi Flashwallem a Janáčkovým divadlem se nachází dalších 8 trysek, které mení velikost a podbarvení. Vodní prvky nejsou celoročně v provozu, ale zazimovávají se. Datum zazimování není přesně stanoveno, většinou bývají všechny vodní prvky zazimovány do konce října až poloviny listopadu.

V prostoru se nachází několik oddělených travnatých ploch, které v letní výhni vybízejí návštěvníky k ulehnutí. U malých trysek se nachází 8 vyvýšených travnatých ploch ve tvaru kapky, za oponou se nachází travnaté plochy ve tvaru vln. Na vyvýšených místech se nachází muchovníky, které na jaře krásně kvetou. U vodních trysek se nachází extravagantní kostky, které připomínají šachovnici, slouží jako mobiliář.

Bohužel ani takto frekventovaný prostor se nevyhnul útokům vandalistů. Do týdne po otevření prostoru byl zlomen první stromek. Na jaře se výtržníci vyřádili na závlahových tryskách takovým způsobem, že několik trysek muselo být vyměněno hned zjara. Nebo posprejovaný mobiliář a zídky. Posledním terčem jsou opět muchovníky, které mají poškozené báze kmínků. Nebuďme lhostejní k tomu, co se děje kolem nás! Proto byla v posledním týdnu měsíce června v prostoru nainstalována kamera.

Nejčastější otázky:

1. Jaký je režim fontány Flashwall?  V sezóně 8-24hod, přes zimu jsou vodní prvky zazimované.

2. Kdy budou na ploše umístěny odpadkové koše? Momentálně jsou v prostoru alespoň plastové odpadkové koše. Po domluvě s architektem již byly vybrány a objednány kovové koše, které budou v prostoru rozmístěny.

 

 

Komentáře k článku