Přeskočit navigaci

Vandalismus v ulicích

Datum zveřejnění: 24.03.2015 12:31

Poškozování stromů a ochranných konstrukcí v ulicích Brna

Stále častěji se terčem vandalismu stávají mladé, nově vysazené stromy. Oblíbeným cílem útočníků jsou lokality v centru města – Starobrněnská, Orlí, Rašínova, Šilingrovo náměstí, často zasaženou lokalitou bývá okolí ulice Lipové.

Škoda ve většině případů přesahuje 5.000 Kč, skutečné náklady vynaložené na realizaci nové výsadby jsou však ještě vyšší. Před výsadbou se ověřuje aktuální poloha inženýrských sítí, nový stromek vyžaduje několikatiletou následnou péči v podobě zálivky, doplňování mulče, opravy kotvení či výchovného řezu. To vše stojí peníze i čas.

Jaká je obrana? U vybraných stromů byly instalovány kovové kmenové mříže, které mají strom chránit zejména proti neúmyslnému poškození – například při neopatrném parkování, manipulaci se zbožím apod., devastujícímu útoku však nezabrání. Při totálním zničení jsou stromy na své místo vytrvale vraceny, neboť ustupovat vandalům nepovažujeme za řešení. Při opakované výsadbě jsou používány stromy větších velikostí, aby byla jejich likvidace ztížena, i když ujímatelnost a další vývoj takových stromů bývá problematičtější a vyžaduje větší péči.  Prosíme jen o trpělivost při realizaci nových výsadeb, protože stejně jako u ostatních činností i zde je potřeba postupovat v souladu se zásadami hospodaření s veřejnými finančními prostředky a také zohlednit vhodný agrotechnický termín pro výsadbu.

Často jsou ničeny také ochranné konstrukce, které mají strom chránit. Pokud pomineme záměrné zničení současně se stromem, nejčastější příčinou je neohleduplné chování řidičů při parkování. V rámci rekonstrukcí ulic byly navrženy různé formy ochrany stromů. Jejich funkčnost prověří většinou až čas, některé byly nahrazeny po relativně krátké době tradičními konstrukcemi, jiné svoji funkci plnily déle a stromy mezitím měly čas vyrůst. Neopravitelné systémy ochrany stromů jsou odstraňovány, neboť kromě toho, že neplní svou funkci, často působí nevzhledně a někdy mohou i strom poškozovat.

29.1.2015, Alexandra Koutná

Brno, Hlinky Brno, Joštova Brno, Kozí 
Brno, Lipová Brno, Lipová Brno, Lipová
Brno, Rašínova Brno, Rašínova Brno, Rašínova
Brno, Rašínova Brno, Starobrněnská Brno, Starobrněnská
Brno, Čápkova Brno, Kozí
Brno, Šilingrovo nám. Brno, Šilingrovo nám. Brno, Hlinky

Zábrany na nám. 28. října - původní nefunkční zábrany a nové zábrany
Brno, nám. 28. října Brno, nám. 28. října

 

 

Komentáře k článku