Přeskočit navigaci

Problematika opadu plodů hrušní v brněnském stromořadí

Datum zveřejnění: 29.03.2015 13:58

V rámci prošetření opakované problematiky týkající se opadu plodů hrušní Pyrus communis ´Beech Hill´ v brněnském stromořadí v městské části Brno – Židenice a to na ulicích Jeronýmova, Myslbekova a Vaškova jsme přijali v průběhu několikaletého řešení tohoto problému několik opatření. 

V prvé řadě se mělo dle vyjádření dodavatelské firmy Arboeko a.s. jednat o neplodící květem ozdobnou ne příliš vzrůstnou formu hrušní, což se do budoucna ukázalo jako mylná informace. Firma na základě tehdejších reklamací ze strany Veřejné zeleně města Brna, p.o.  poskytla řešení ve formě aplikace chemických prostředků, které měly plodenství výrazně omezit a zabránit tak jejich nasazení. Účinek neměl požadovaný efekt, plodenství byla ještě větší než před aplikací přípravku. Navíc se jednalo o aplikaci chemického přípravku v exhalacemi zatíženém městském prostředí zcela nevhodnou.

 V předešlých letech byl tento taxon za účelem regulace plodenství hrušní každoročně na jaře prořezáván tzv. redukčním řezem, což ovšem mělo za následek zhoršení zdravotního stavu stromů a výskyt strupovitosti hrušní. V případě opakovaného zásahu tímto způsobem by se jednalo spíše o poškozování dřevin v uličním stromořadí postihnutelné Českou inspekcí životního prostředí.

Po prošetření problematiky s panem ředitelem Ing. Jozefem Kasalou byl zvolen následující postup. U hrušní, kterých se problematika dotýká, bude v průběhu měsíce února 2015 probíhat zdravotní řez. Řez hrušní bude redukován směrem od fasád domů a proběhne také řez za účelem zvýšení podchodné a podjezdné výšky.

V měsíci červnu proběhne sběr veškerých plodů u těchto hrušní před jejich vlastním uzráním a následným opadem.

Věříme, že tímto způsobem bude problematika s opadem plodů hrušní vyřešena. Stanovený postup budeme u hrušní aplikovat opakovaně každý rok.

Na několika lokalitách v MČ Brno – Židenice již došlo ze strany obyvatelstva k nenávratnému poškození dřevin, způsobené nepřiměřeným ořezem. Jedná se o postup, který je v rozporu se zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a je postihnutelný Českou inspekcí životního prostředí.

Ul. Vaškova Ul. Vaškova

 Ul. Vaškova Ul. Vaškova

 

Komentáře k článku